Nasze dachy nieustannie są narażone na niesprzyjające warunki pogodowe. Nie tak trudno o nieszczelny dach. Dziś chcielibyśmy pochylić się nad hydroizolacją dachu płaskiego, w jaki sposób ona przebiega i jakie produkty będą najlepsze do uszczelniania płaskich powierzchni.

Jak przeprowadzić hydroizolację dachu płaskiego?

Dach płaski można zabezpieczyć na kilka różnych sposobów, m.in. przy użyciu:

  • membrany TPO,
  • EPDM,
  • pianki poliuretanowej.

Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie papy do hydroizolacji dachu płaskiego. To metoda dość tania, ale ma ona jednak swoje wady. Wiele zalet ma hydroizolacja dachu z systemami DuroDACH, które wykorzystują żywicę poliuretanową. Płynne membrany od DuroDACH nakłada się szybko i prosto, nie trzeba martwić się o nieszczelności, jak w przypadku hydroizolacji dachu za pomocą papy.

Hydroizolacja dachu płaskiego krok po kroku

Żeby uszczelnianie dachu z papy przebiegło pomyślnie, trzeba się do tego dobrze przygotować. Poniżej przedstawiamy w kilku krokach, jak poprawnie wykonać hydroizolację dachu płaskiego.

Przygotowanie podłoża dachu

Przy dachach płaskich niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono oczyszczone, brud może zmniejszyć przyczepność warstw uszczelniających. Wszelkie nierówności podłoża, jak np. wybrzuszenia papy, czy ubytki powinny zostać usunięte przy użyciu kitu dekarskiego.

Nakładanie podkładu gruntującego dach

W przypadku wilgotnych powierzchni lub mocno chłonnych (np. beton) warto nałożyć podkład na podłoże. Wykorzystać do tego można produkty na bazie żywicy epoksydowej.

Nałożenie płynnej membrany

Po nałożeniu podkładu gruntującego można przejść do nakładania płynnej membrany bezspoinowej. Rozróżniamy płynne membrany na bazie ksylenu lub wody, oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, można jej używać zarówno przy hydroizolacji dachu jak i przy uszczelnianiu płytek na balkonie. Płynną folię można nakładać za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego. Warto szukać produktów, które są zarazem warstwą podkładową, jak i zamykającą, będą one najlepsze dla amatorów.

Nałożenie warstwy zabezpieczającej dach

Jeśli zależy nam na tym, by płynna membrana chroniła dach przed wilgocią przez wiele lat, należy nałożyć także specjalną warstwę zamykającą. Wykorzystuje się do tego produkty na bazie ksylenu, charakteryzują się one wysoką odpornością na wodę jak i zmiany temperatur.

Jakie są powody nieszczelności dachu płaskiego?

Płaskie dachy najczęściej wykonane są z papy, a ta pod wpływem lat oraz zmiennych czynników atmosferycznych ulega pękaniu i rozwarstwieniu, przez co z biegiem lat może ona się rozszczelnić. Wszelkie nierówności, fałdy materiałów bitumicznych, czy pęcherze są punktami newralgicznymi, które mogą powodować przeciekanie dachu. Warto też pamiętać o wszelkich wystających elementach czy łączeniach. Niepoprawnie zgrzana papa, czy niedbale nałożona płynna membrana w tych miejscach może sprawić, że dach nie zostanie uszczelniony. W przypadku takich miejsc należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania hydroizolacji.

Przy przeciekającym dachu, całkowita wymiana pokrycia dachowego nie musi być konieczna. Warto najpierw spróbować renowacji i hydroizolacji dachu płaskiego, ponieważ możliwe, że przecieki były spowodowane wyłącznie nieszczelnością powierzchni.