Dla wsparcia inwestycji w fotowoltaikę w domach wielorodzinnych zostało przewidziane nowe rozwiązanie – prosument lokatorski. Zapowiadany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii program ma na celu zwiększenie korzyści, jakie niesie za sobą własna produkcja energii elektrycznej. Na czym dokładnie polega status prosumenta lokatorskiego? Przychodzimy z odpowiedzią!
Prosument lokatorski – zasady programu
Wprowadzenie prosumenta lokatorskiego oznacza nowy sposób rozliczania fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Zgodnie z założeniami, status prosumenta lokatorskiego ułatwi autokonsumpcję i przyniesie więcej korzyści dla inwestorów niż prosument indywidualny i zbiorowy. Ponadto wprowadzenie nowego statutu związane jest z dodatkową formy wsparcia przyznanego w ramach tzw. grantu OZE. Zapewnia on refinansowanie kosztów inwestycji na podstawie wniosku, złożonego jeszcze przed realizacją inwestycji. Jakie są podstawowe założenia nowego programu?
Przede wszystkim produkowana energia elektryczna będzie pokrywała wyłącznie zapotrzebowania części wspólnej. Oprócz tego prosument będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest to przewidziane dla części wspólnej. Program zakłada również obniżenie kosztów utrzymania budynku, które mogą zostać przeznaczone na zaspokojenie innych potrzeb związanych np. z przeprowadzonym remontem. Co istotne – zarządzający budynkiem jest zobowiązany do zgłoszenia sposobu rozliczania sprzedawcy. Całość energii, która zostanie oddana do sieci, a będzie rozliczana miesięcznie na podstawie cen hurtowych, trafi z powrotem do prosumenta. Więcej informacji o zasadach nowego programu znajdziesz na stronie: https://sunergo.pl/blog/prosument-lokatorski-zmiana-statusu/.
Nowy program dla wspólnot i spółdzielni – czy może być korzystny?
Od 2019 obowiązują przepisy, które umożliwiają wprowadzenie zielonej energii do miast. Przyjęta nowelizacja ustawy o OZE uznała za prosumenta nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy lub spółdzielnie/wspólnoty mieszkaniowe. Jednak zasady korzystania z fotowoltaiki sprawiały, że lokatorzy nie mogli czerpać własnych zysków z instalacji, jako że wyprodukowany prąd należało przeznaczyć wyłącznie na korzyść części wspólnej budynku. W praktyce takie rozwiązanie zmniejszało szanse na obniżenie rachunków za prąd, mimo wysokich kosztów inwestycji w zieloną energię. Niestety, wprowadzenie modelu prosumenta zbiorowego również nie przyniósł spodziewanych efektów.
Założenia nowego programu dają nadzieję, że fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych przyniesie realne korzyści i zapewni wsparcie rozwoju OZE w miastach. Przede wszystkim wprowadzenie prosumenta lokatorskiego zwiększa opłacalność inwestycji m.in. dzięki możliwości odzyskania całości nadwyżek energii skierowanych do sieci. Szansa na obniżenie rachunków za prąd to jeden z powodów, dla których przyjmuje się, że program zostanie przyjęty z powodzeniem i okaże się skuteczny. Należy jednak mieć na uwadze, że osiąganie zysków z instalacji wymaga przede wszystkim zapoznania się ze skomplikowaną konstrukcją prawną, dlatego konieczne jest śledzenie zmian na rynku i pozyskiwanie aktualnych informacji w zakresie rozwoju OZE.
Dotacje dla prosumenta lokatorskiego
Jak przewiduje program, dotacje dla prosumenta lokatorskiego mają pokrywać nawet 50% kosztów instalacji. Dofinansowanie jest przewidziane dla TBS, spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej. Dopłata do fotowoltaiki ma na celu pokryć koszty zakupy i budowy nowej instalacji PV. Oprócz tego otrzymana dotacja może służyć rozbudowie lub modernizacji powstałej wcześniej instalacji, jednak w tym celu jej moc musi wzrosnąć o przynajmniej 25%. Dofinansowanie przyznawane w ramach grantu OZE umożliwia także zakup instalacji i urządzeń towarzyszących jak np. magazynu energii. Za wypłacenie środków odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.