Kupując materiał ociepleniowy, mamy do wyboru wiele różnych produktów, u rozmaitych sprzedawców. Bardzo różnorodne są też ceny. Sprawdźmy zatem, od czego zależy cena styropianu, gdzie i jaki styropian jest najtańszy oraz czy warto się na niego zdecydować.
Rodzaj styropianu
Warto zacząć od tego, że styropian może występować w wielu formach. Na pierwszy plan wysuwa się podział na styropian ekspandowany (EPS) i styropian ekstrudowany (XPS). Różnica pomiędzy nimi dotyczy metody produkcji, jednak przekłada się również na właściwości. Modele ekstrudowane zapewniają skuteczniejszą izolację termiczną, są mniej nasiąkliwe oraz bardziej wytrzymałe mechanicznie. Nie powinno zatem dziwić, że są również droższe.
Ponadto dokonuje się podziału styropianu na biały i grafitowy, określany też jako szary. Jak nietrudno się domyślić, różnica nie dotyczy tylko koloru. Barwa styropianu szarego jest konsekwencją obecności w nim grafitu. Dodatek ten odpowiada za zmianę kolorystyki oraz poprawę właściwości styropianu. W efekcie cechuje się on niższym współczynnikiem przepuszczalności ciepła, a więc zwyczajnie zapewnia lepszą izolację termiczną. Przy użyciu tej samej ilości styropianu białego i szarego ten drugi będzie izolował zdecydowanie efektywniej. Tym samym model szary zwykle jest wyraźnie droższy.
Właściwości materiału ociepleniowego
Cena polistyrenu jest uzależniona głównie od właściwości materiału. W dużej mierze determinuje je rodzaj styropianu. Niemniej również w ramach jednej kategorii, na przykład klasycznego styropianu białego, dostępne są produkty o mocno zróżnicowanych właściwościach. Z reguły im lepsze parametry dotyczące izolacji termicznej, nasiąkliwości i wytrzymałości mechanicznej, tym wyższa cena produktu. Innymi słowy, za jakość trzeba zapłacić.
Marka produktu
Producentów styropianu jest dzisiaj mnóstwo. Na rynku działają zarówno renomowane firmy, dbające o najwyższą jakość ocieplenia, jak i podmioty, którym nie powinniśmy zbytnio ufać. Ci ostatni oferują zwykle zdecydowanie tańsze styropiany. Rzecz jasna nie każdy mało znany producent z ofertą atrakcyjną cenowo sprzedaje polistyren niskiej jakości, który nie nadaje się do użytku. Jednak w większości przypadków przesadnie niska cena oznacza niestety niską jakość. Objawia się ona głównie w niskich właściwości cech wytrzymałościowych. Lepiej dopłacić do zakupu wysokiej jakości styropianu, aby uniknąć konieczności wymiany ocieplenia już po kilku latach.
Gdzie najtaniej kupić styropian?
Zależy Ci na tym, aby kupić styropian jak najtaniej? W takim razie powinieneś dokonać zakupu w odpowiednim miejscu. Okazuje się, że te same produkty u poszczególnych sprzedawców mogą być dostępne w zupełnie innych cenach. Niewątpliwie najlepszą ofertę cenową posiada hurtownia styropianu działająca online. Dlaczego? Otóż firmy tego typu ponoszą stosunkowo niskie koszty, ze względu na ominięcie jednego etapu logistycznego. Sklepy kupują produkty w hurtowniach, a więc aby zarobić na ich sprzedaży, muszą podnieść cenę. Poza tym sama transakcja i dostawa do sklepu generują pewne koszty. Jeśli chodzi o oszczędność, hurtownia online zapewnia ją sobie również przez to, że nie prowadzi placówki stacjonarnej, pochłaniającej wysokie koszty. Konsekwencją powyższych czynników są niższe ceny styropianu w hurtowni.