W ostatnich latach wróciła moda na tynki mozaikowe.
Ich piękno i wielobarwna stylistyka zachwyca coraz szersze grono osób, które chcą urządzić swoje wnętrze w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Jednak samo piękno, to nie jedyna cecha tych dopracowanych stylistycznie tynków. Ostatnie lata dowiodły bowiem, że mozaikowa masa tynkarska uległa sporym przeobrażeniom.
Czym jest tynk mozaikowy?
Od strony stricte technicznej jest to tynk składający się z dwóch lub trzech rodzajów składników, z których każdy ma swój wyjątkowy kolor. Razem tworzą one coś niepowtarzalny wzór, którego nie da się podrobić. W związku z tym, że cząsteczki wchodzące w skład tynku układają się w sposób losowy, właściciel urządzonego w ten sposób mieszkania będzie mógł cieszyć się oryginalną aranżacją wnętrza. Co ważne, tynk mozaikowy można też stosować na zewnątrz budynków. Świadczy o tym jego zwiększona odporność na działanie wilgoci i dużych różnic temperatur. Świetnie nadaje się on m.in. do wykończenia przestrzeni balkonowych, a także fragmentów ścian znajdujących się np. przy wejściu do domu.
Uniwersalność techniczna
Tynk mozaikowy może być stosowany w połączeniu z niektórymi systemami ociepleń, które składają się w głównej mierze ze styropianu. W związku z tym, że produkt ten charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną, można go z łatwością stosować wszędzie tam, gdzie ma miejsce relatywnie duże natężenie ruchu. Tynk mozaikowy można również wykorzystywać jako element dekoracyjny gzymsów, cokołów, pilastrów itd., a więc elementów wyróżniających się na tle całej, zewnętrznej aranżacji. Atutem “mozaiki” jest też możliwość nakładania jej na powierzchnię betonu, tynku cementowego i cementowo-wapiennego. Istnieje również możliwość położenia tynku na podłożach, które są pokryte stabilną warstwą malarską.
Dodatkowe informacje dotyczące stosowania tynku
Przed nałożeniem tynku należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię ścienną. W tym celu warto skorzystać z preparatu MARMURIT GT. Opcjonalnie można wybrać BUDOGRUNT ZG, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku podłoża charakteryzującego się wysokim poziomem chłonności. Należy też pamiętać, aby mozaikowej masy tynkarskiej nie stosować w miejscach, które są narażone na ciągłe oddziaływanie wody. O ile tynk mozaikowy świetnie poradzi sobie z nawet intensywnym deszczem, o tyle nie zniesie on bezpośredniego działania wody znajdującej się np. w badanie.
Uwaga! Producenci tynku często uzależniają gwarancję swoich produktów od technik ich nałożenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby tynk mozaikowy danego producenta był nałożony zgodnie z jego oczekiwaniami. W przeciwnym razie konsument może utracić prawo do gwarancji.
Reasumując, tynki mozaikowe nieprzypadkowo wracają do łask. Coraz więcej osób docenia ich niebanalną i wyjątkową stylistykę, której nie da się podrobić.