Blacha jest w naszym kraju często wybieraną opcją w kontekście doboru pokryć. Posiada ona wiele atutów oraz specyfikacji, dzięki którym dobrze wpasowuje się w nasz klimat, nie kosztując przy tym zbyt wiele.
Ostatnimi czasy, na rynek z dużym impetem powróciła blacha płaska, a spora część inwestorów zdecydowała się właśnie na wybór tej opcji. Czy ten rodzaj pokrycia jest rzeczywiście najbardziej uniwersalnym ze wszystkich? Dlaczego jest tak bardzo rozchwytywany wśród projektantów i inwestorów w przypadku budowy domów o nowoczesnym wyglądzie? Odpowiedź na te, jak i więcej pytań poniżej.
Pełna uniwersalność
Nowoczesne budownictwo jest w większości skupione na prostych kształtach i minimalistycznym wyglądzie. Mało kto chce w obecnych czasach budować “pałace”, a zdecydowanie szersza część społeczeństwa kieruje się prostotą. Blacha płaska jest więc doskonałym uwydatnieniem dla prostego kształtu domu. Nie posiada ona żadnych, skomplikowanych wzorów o charakterze fal czy trapezów, a jedynym jej urozmaiceniem są regularnie rozmieszczone rąbki, służące do łączenia arkuszy tej blachy.
Co więcej, pokrycie z blachy płaskiej jest doskonałym wyborem zarówno dla dachów skośnych o nachyleniu 30 – 45 stopni, ale również dla tych płaskich, których skos jest określany na mniej więcej 3 stopnie. Materiał ten zapewnia także pełną funkcjonalność, a mianowicie możemy użyć go jako pokrycia, podbitek oraz obicia wyznaczonej części elewacji.
Cechy blachy płaskiej
Na samym początku należy wspomnieć, że dla każdego pokrycia z materiału blacha ocynk jest podstawową powłoką zabezpieczającą cały element. Dzięki niej pokrycie to zyskuje właściwości antykorozyjne i jest w stanie wytrzymać na dachu długie lata.
Ponadto, blacha płaska jest jedną z najlżejszych form pokryć dachowych, a do jej położenia, nie ma konieczności umacniania więźby dachowej. Pokrycie to cechuje się również łatwym transportem i banalnym montażem.
Dostępne na rynku blachy płaskie posiadają również różne grubości oraz szeroką gamę kolorów do wyboru. Ciekawy jest też fakt, że istnieją metody nadania blasze wzorów imitujących chociażby drewno.
Materiały na blachę płaską
Pokrycia potocznie zwane blachami są tak naprawdę często stworzone z różnych materiałów. Najbardziej popularnym z nich jest po prostu stal. To ona spełnia wszystkie wymagane kryteria i jest po prostu standardowa, a co za tym idzie – najtańsza. Jej żywotność na dachu szacowana jest niemal na 50 lat, więc często inwestorzy decydują się właśnie na ten rodzaj.
Mając odłożoną już nieco większą sumę pieniędzy i oczekując od blachy czegoś więcej, można zaopatrzyć się w blachy cynkowo-tytanowe. Nie są one często stosowaną opcją w budownictwie, jednak zdecydowanie więcej wytrzymują.
Najtrwalszymi pokryciami blaszanymi są jednak blachy miedziane. Ich żywotność jest szacowana na ponad 300 lat, jednak cena również nie jest mała. Pokrycie z miedzi jest jak dobre wino – im starsze tym lepsze. Chodzi mianowicie o to, że wraz z czasem warstwa miedzi pokrywa się patyną, będącą naturalną konserwacją i ochroną przed korozją.