Oświetlenie domu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, powinno być funkcjonalne, estetyczne i efektowne. Wszystkie te warunki spełniają taśmy ledowe, za pomocą których można stworzyć niepowtarzalne, unikalne, a przede wszystkim ozdobne świetlne dekoracje.

  1. Taśmy LED a klasyczne żarówki
  2. Gdzie można wykorzystać taśmy ledowe?
  3. Taśma LED RGB lub klasyczna
  4. Jak stworzyć perfekcyjne oświetlenie LED?

Dzięki praktycznym dodatkom, taśmy LED można stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, gdzie tworzą romantyczny klimat, jak i na zewnątrz budynku, do podkreślenia jego najważniejszych elementów. Ich stosowanie jest bardzo wygodne, a stworzona instalacja energooszczędna, dlatego zyskały one tak wielu zwolenników.

Taśmy LED a klasyczne żarówki

W niemal każdym pomieszczeniu mamy do czynienia z różnymi rodzajami oświetlenia. Najczęściej jest to oświetlenie główne w postaci żyrandola lub sufitowego plafonu, a także oświetlenie dodatkowe, czyli niewielkie lampki, kinkiety, stojące lampy i taśmy LED. Te ostatnie mogą być stosowane jako główne oświetlenie, jednak rzadko ma to miejsce, ponieważ ich funkcją jest najczęściej ozdabianie wnętrza i tworzenie odpowiedniego klimatu. Ten można osiągnąć, wybierając kolor oświetlenia oraz jego natężenie i barwę (ciepłą, zimną lub naturalną). Natomiast klasyczne żarówki sprawdzają się lepiej jako element oświetlenia głównego – dają najczęściej jasne, intensywne światło, umożliwiające wykonywanie we wnętrzu wielu czynności, jednak całkowicie nieadekwatne do odpoczynku, oglądania telewizji czy wieczornego relaksu. Taśma LED jest więc najczęściej dodatkiem do innego rodzaju oświetlenia, niekoniecznie z wykorzystaniem tradycyjnych żarówek, ale również innych rozwiązań ledowych, np. plafonów z diodami LED czy oświetleniem punktowym LED.

Gdzie można wykorzystać taśmy ledowe?

Oświetlenie LED w postaci taśmy sprawdza się w niemal każdych warunkach. Sama taśma LED jest zazwyczaj nawinięta na rolkę, z której rozwija się ją i umieszcza bezpośrednio w miejscu docelowym. Aby osiągnąć najlepszy efekt dekoracyjny, taśmy ledowe zamyka się w specjalnie do tego przygotowanych listwach, które dodatkowo rozpraszają światło i odpowiadają za tworzenie klimatu całego oświetlenia. Listwy LED najczęściej wykorzystywane są do doświetlenia blatów roboczych w kuchni – wówczas montuje się je na spodzie górnych szafek. Często używane są również w salonie do delikatnego doświetlenia mebli, a także ważnych dekoracji, jak obrazy czy rzeźby. Nie brakuje ich również w łazience, gdzie doświetlają lustro lub umywalkę, oraz w sypialni, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ponadto, taśm LED chętnie używa się w pomieszczeniach biurowych, salonach kosmetycznych i fryzjerskich, oraz wszędzie tam, gdzie wystrój ma być nowoczesny, gustowny i elegancki.

Taśma LED RGB lub klasyczna

Wykorzystywane na taśmach diody LED mogą dawać zarówno światło białe, jak i kolorowe. To, jaki wariant wybierze użytkownik, zależy od efektu, który chce osiągnąć. Pasek LED, na którym znajdują się klasyczne diody, świeci na biało. Chcąc uzyskać inną barwę światła, należy zainwestować w nieco droższą, ale efektowniejszą taśmę zawierającą diody RGB. W tym wypadku barwa światła również może być konkretna, najczęściej czerwona, niebieska, zielona lub żółta, jednak na rynku dostępne są również taśmy LED sterowane pilotem, innego rodzaju kontrolerem lub bezpośrednio z aplikacji na smartfona. Wówczas można uzyskać niemal każdą barwę z pełnej palety. Tego rodzaju taśma ledowa świetnie sprawdzi się w miejscach, w których liczy się osiągnięcie przyciągającego wzrok efektu oraz w pokojach dziecięcych – możliwość dowolnej zmiany barwy oświetlenia to dla dzieci frajda. Kupując LED taśmy, warto zwrócić uwagę również na gęstość rozłożenia diod na taśmie, wyrażoną w ilości diod na jeden metr taśmy, oraz wielkość użytych diod. Ta opisana jest za pomocą ciągu cyfr, które opisują wymiary pojedynczej diody, np. SMD 3528 oznacza, że jedna dioda ma wymiary 3,5 mm na 2,8mm.

Jak stworzyć perfekcyjne oświetlenie LED?

Paski ledowe mogą być wykorzystywane samodzielnie, ale można też łączyć je w rozbudowane instalacje, dzięki którym we wnętrzach lub na zewnątrz budynków tworzy się zintegrowaną, świecącą ozdobę. Niektóre modele taśm LED są na tyle elastyczne, że można je wyginać, dzięki czemu powstają przestrzenne dekoracje. Aby było to możliwe, trzeba zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do taśm LED, takie jak przewód zasilający z wtyczką, czy odpowiednia złączka na podkładzie. Złączki w różnych kształtach umożliwiają połączenie ze sobą kilku taśm. Są dostępne zarówno klasyczne złączki przewodowe, jak i modele w kształcie litery T i L, oraz podkłady krzyżowe. Wybierając odpowiednią złączkę, należy zwrócić uwagę do jakich taśm jest ona przeznaczona; stosowne oznaczenia producenci umieszczają bezpośrednio na produkcie lub jego opakowaniu. Całość instalacji wykończy listwa LED, rozpraszająca strumień świetlny i maskująca stworzone za pomocą złączek połączenia poszczególnych taśm.

https://sklep.neonica.pl/akceroria-do-tasm-led