Kiedy warto zdecydować się na zabudowę bliźniaczą?
Budynek bliźniaczy jest wciąż popularnym wyborem wśród inwestorów indywidualnych. Wynika to z pobudek ekonomicznych i funkcjonalnych, które są niezwykle istotne przy planowaniu budowy domu. Projekt domu bliźniak oferuje wiele korzyści i jest ciekawą alternatywą dla projektów domów wolnostojących oraz szeregówek. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak rozważyć wszystkie za i przeciw takiej inwestycji.
Dom bliźniak – co to jest i jak wygląda?
Domy bliźniacze to inaczej domy, które składają się z dwóch jednakowych i przylegających do siebie budynków. Jest to rozwiązanie pośrednie między domem jednorodzinnym a szeregowcem. Dom w zabudowie bliźniaczej posiada jedną ścianę przylegającą, przy czym ściany szczytowe są wybudowane na odrębnych i indywidualnych ławach fundamentowych. Mimo swojej nazwy, dwie połowy jednego budynku nie zawsze stanowią swoje lustrzane odbicie.
Domy bliźniacze mylone są często z domami jednorodzinnymi dwulokalowymi. W przeciwieństwie do bliźniaka, dom dwulokalowy ma jednak wspólną ławę fundamentową i jest traktowany jako jedna całość.
Co zawierają nowoczesne projekty domów bliźniaczych?
Nowoczesny projekt domu typu bliźniak uwzględnia zastosowanie najnowszych rozwiązań stylistycznych i funkcjonalnych. Popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach są chociażby projekty domów bliźniaczych z płaskim dachem. Minimalistyczna elewacja w połączeniu z płaskim dachem i naturalnymi materiałami (drewno, kamień) gwarantuje elegancki i ponadczasowy wygląd wpisujący się w kanony współczesnego designu.
Nowoczesne bliźniaki mają też często podpiwniczenie lub poddasze użytkowe. Dla architekta tworzącego projekt bliźniaka najważniejsze jest to, aby zapewnić spójność na zewnątrz oraz przejrzysty i wygodny układ wewnątrz. Tak, aby każda z rodzin mogła zaaranżować dom na swój indywidualny sposób.
Czy projekty bliźniaków należą do tanich w budowie?
Decydując się na budowę domu bliźniaczego można poczynić pewne oszczędności. Dotyczą one przede wszystkim gruntu oraz wspólnych elementów budynku takich jak dach i ściana łącząca dwa domy. Przyszli sąsiedzi mogą też negocjować niższe ceny za materiały budowlane oraz stolarkę okienną i drzwiową.
Dom bliźniak to także oszczędność miejsca. W przypadku dwóch domów wolnostojących należałoby zadbać o odpowiednie oddalenie budynków od granicy, co mogłoby wpłynąć negatywnie na funkcjonalność działki. Projekty domów bliźniaków są połączone ścianą w granicy działki. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pozostała część parceli pozwala na swobodne i wygodne zagospodarowanie.
Aby nie narażać się na późniejsze niedogodności, warto już na samym wstępie zadbać o wygłuszenie ścian. Złe właściwości akustyczne domu mogłyby spowodować nadmierne przenikanie się dźwięków. Oznacza to, że zarówno sąsiad słyszałby nas, jak i my sąsiada. Jeśli lokatorzy z bliźniaczej połowy domu mają rozsądne i racjonalne spojrzenie na tę sprawę – koszty wygłuszenia można podzielić po równo.
Domy bliźniaki – jakie mają wady i zalety?
Osoby decydujące się na tego typu inwestycji muszą być świadome, że oprócz niezaprzeczalnych wad, domy w zabudowie bliźniaczej mogą być też przyczyną pewnych niedogodności. Najważniejszą z nich jest konieczność uzgadniania wielu kwestii technicznych i estetycznych z sąsiadem zamieszkującym drugą połowę budynku. Uciążliwe może być również posiadanie sąsiada, którego tryb życia odbiega mocno od naszego.
Z drugiej strony, jeśli sąsiad jest zaufany, można liczyć na większe poczucie bezpieczeństwa oraz sąsiedzkie doglądanie posesji podczas dłuższej nieobecności. Współdzielenie jednej ściany to także mniejsze koszty ogrzewania i niższe koszty budowy. Dom bliźniak pozwala w rozsądny i zrównoważony sposób zagospodarować nawet niewymiarową działkę. Jest to bardzo cenna właściwość biorąc pod uwagę aktualne ceny działek oraz fakt, że wąskie działki są łatwiej dostępne dla inwestorów.
Projekt domu typu bliźniak rozważają często rodziny wielopokoleniowe, które chciałyby mieszkać razem, zachowując jednocześnie odrębność i prywatność.