W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy dziecko wyrasta ze swojego pokoju i mebli. Trzeba wtedy dokonać rearanżacji lub małego remontu i przekształcić pokój dziecięcy w młodzieżowy. Najczęściej konieczne jest pomalowanie ścian w bardziej “dorosłe” kolory i wymiana mebli. Meble dla młodzieży muszą być funkcjonalne i tworzyć przestrzeń sprzyjającą zabawie, odpoczynkowi i nauce.
Biurko – najważniejszy mebel
Pierwszym elementem, który zazwyczaj musi być zmieniony w młodzieżowym pokoju jest biurko. Im dziecko starsze, tym więcej czasu będzie spędzać przy biurku odrabiając lekcje i powtarzając materiał. Dlatego tak ważne jest aby biurko miało odpowiednią wysokość, a blat był wystarczająco duży.
Na biurku muszą pomieścić się przybory szkolne, książki, ale też ekran komputera. Klawiaturę najwygodniej jest umieścić na specjalnej, wysuwanej podkładce, w którą część biurek jest zaopatrzonych. Nieodzownym elementem młodzieżowego biurka są szuflady i szafki. Dziecko może trzymać w nich podręczniki, zeszyty i inne najpotrzebniejsze rzeczy.
Odpowiednie krzesło biurowe
Do biurka koniecznie trzeba dobrać odpowiednie krzesło biurowe. Źle dobrane krzesło może pogłębiać wady postawy, a tego wszyscy chcemy uniknąć. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość i oparcie, a także podłokietniki. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć takie ustawienie, które będzie idealnie pasować do danego dziecka.
Szafa na ubrania i skarby
Meble dla młodzieży to jednak nie tylko biurko. W młodzieżowym pokoju musi znaleźć się szafa. Wielkość szafy zależeć będzie oczywiście od wymiarów pomieszczenia. Gdy przestrzeni jest niewiele świetnie sprawdzi się wąska szafa jednodrzwiowa. Szafa dwudrzwiowa to wybór uniwersalny. Znajdują się w niej zarówno półki na ubrania, jak i wieszak. W niektórych przypadkach najlepszym wyborem może okazać się szafa narożna, która jest zaskakująco pojemna.
Łóżko – wielofunkcyjność dla niewielkich przestrzeni
Łóżko do młodzieżowego pokoju nie musi być tylko materacem na stelażu. Świetnym rozwiązaniem są łóżka w zabudowie, w których przestrzeń między materacem a podłogą jest wykorzystana. Mogą znajdować się tam szuflady, które świetnie sprawdzą się do przechowywania pościeli czy zimowych ubrań. Otwarte półki z kolei mogą służyć do przechowywania książek czy innych najpotrzebniejszych rzeczy.
Łóżko połączone z biurkiem
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w niewielkim pokoju, może być łóżko połączone z biurkiem. W takiej konstrukcji łóżko znajduje się na niewielkim podwyższeniu. Wchodzi się na nie za pomocą dwóch lub trzech schodków, a od strony pokoju zabezpieczone jest poręczą. Każda przestrzeń jest wykorzystana na półki i szafki, dzięki czemu nie ma konieczności wieszania dodatkowych półek. Do łóżka dołączone jest wysuwane biurko. Biurko można schować w specjalnej wnęce, dzięki czemu oszczędza się przestrzeń.
Łóżko piętrowe
W młodzieżowym pokoju świetnie sprawdzi się też piętrowe łóżko. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie tylko dla dzieci. W wersji młodzieżowej, pod łóżkiem znajduje się przestrzeń do nauki i zabawy. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno przy niewielkiej przestrzeni, jak i w dużym pokoju.
Meble dla młodzieży – daj wybór swojemu dziecku!
Na co warto zwracać uwagę przy wyborze mebli młodzieżowych? Powinny być przede wszystkim bardzo solidnie wykonane. Dzieci mają tendencję do energicznego traktowania różnych elementów. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie elementy były wysokiej jakości. Dzięki temu unikniemy pękniętych drzwi od szafy czy wyszarpniętej szuflady.
Meble dla młodzieży występują w ciekawych wersjach kolorystycznych, nie muszą być monotonne i nudne. Kolorowe akcenty są jak najbardziej wskazane. Zdecydowanie polecamy aby wybór mebli skonsultować z samymi zainteresowanymi. Będzie to dla nich świetna lekcja dorosłości. Pokój umeblowany według ich pomysłu sprawi, że obie strony będą zadowolone!