System Dystrybucji Gorącego Powietrza to świetne rozwiązanie, które zapewnia w naszym domu tak bardzo pożądane ciepło. Jego zastosowanie pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła, które powstaje na skutek spalania. DGP – bo tak właśnie w skrócie określa się system Dystrybucji Gorącego Powietrza – wykonywany jest wyłącznie przez fachowców. Jakie są zalety tego rozwiązania? Dlaczego warto się na nie zdecydować?
System Dystrybucji Gorącego Powietrza: co to takiego?
Pod tym dość tajemniczym terminem kryje się sieć kanałów, które są wykonane tak, aby ogrzane przez kominek powietrze dostawało się do poszczególnych pomieszczeń znajdujących się w domu. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać system ten nie jest skomplikowany. Jego wykonanie wymaga wprawdzie fachowej wiedzy i umiejętności, ale nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Większość osób, które zdecydowały się na budowę domu może pozwolić sobie na wykonanie systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza, zapewniając sobie tym samym naprawdę efektywne ogrzewanie całego domu.
Jakie zalety ma system Dystrybucji Gorącego Powietrza?
Jest to rozwiązanie mające całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim jego wykonanie nie pochłonie dużych kosztów – wspomnieliśmy o tym powyżej. Jednocześnie dobrze zaprojektowany i wykonany system DGP zapewnia ciepło w całym domu, skutecznie chroniąc przed zimnem w sezonie jesienno – zimowym. Plusem takiego rozwiązania jest również uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii cieplnej. Nie musimy więc już obawiać się przerwy w dostawie prądu czy gazu. System Dystrybucji Gorącego Powietrza to naprawdę szybko wzrost temperatury. W efekcie poszczególne pomieszczenia w domu nagrzewają się błyskawicznie. Decydując się na kominek z systemem DGP, możemy być pewni, że jego wydajność będzie zdecydowanie większa. Oznacza to bowiem ogrzanie nie tylko tego pomieszczenia, w którym kominek się znajduje, ale również wszystkich tych, w których rozprowadzone zostały specjalne kanały.
Niewątpliwym plusem systemu DGP jest jego niezawodność. Do elementów, które mogą ulec awarii zalicza się wyłącznie wentylator oraz termostat sterujący. Poza nimi nie ma tu żadnych części, które mogą się zepsuć.
Czy system Dystrybucji Gorącego Powietrza ma jakieś wady?
W zasadzie jedyną wadą jest niewielka możliwość regulacji wydajności całego systemu. Zastosowane urządzenia sprawiają, że nigdy nie będzie ona odznaczała się taką precyzją, jak w przypadku innych rodzajów centralnego ogrzewania. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się wyłącznie ręczną regulację dopływu powietrza do wkładu kominkowego, wykorzystując do tego szyber bądź przepustnicę. Mimo to jest to rozwiązanie naprawdę godne uwagi, które doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych.
System Dystrybucji Gorącego Powietrza polecić można wszystkim, którzy szukają taniego sposobu na ogrzanie domu. Zarówno na etapie wykonawczym, jak i podczas użytkowania tego rodzaju ogrzewania nie musi obawiać się wysokich kosztów. Do tego dochodzi efektywność i naprawdę niska awaryjność.
Autor artykułu Firma Tatarek, producent wysokiej klasy zasilaczy, systemów sterowania i automatyki. |