Kabiny prysznicowe typu walk-in są rozwiązaniem coraz częściej spotykanym w łazienkach. Ich popularność spowodowana jest przede wszystkim nowoczesnym i bardzo eleganckim wyglądem oraz wygodą. Montaż takiej kabiny pozwala na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni łazienki o dużych rozmiarach, ale kabiny typu walk-in sprawdzą się świetnie również w mniejszych łazienkach. Ascetyczna forma kabiny nie ingeruje w przestrzeń łazienki, ale ją dopełnia podkreślając piękno pozostałych elementów wystroju – kafelków, luster, czy detali czysto estetycznych.
Kabina walk-in jako alternatywa dla tradycyjnej kabiny prysznicowej
Tradycyjne rozwiązania kabin prysznicowych z brodzikiem, szczególnie pełne kabiny wyposażone w systemy hydromasażu, radio i oświetlenie, potrafią zdominować całą łazienkę, pozbawiając ją lekkości oraz przysłaniając piękno glazury i terakoty. Kabiny typu walk-in to właściwie nic innego, jak szklana zabudowa prysznica, wydzielająca strefę kąpielową od reszty łazienki. W zależności od kształtu łazienki i potrzeb użytkowników może się ona składać z wyłącznie jednej ścianki działowej. Najczęściej stosuje się jednak konstrukcje złożone z dwóch lub trzech ścian. Kabiny typu walk-in nie mają drzwi, a co za tym idzie, nie posiadają także elementów ruchomych, które mogłyby by ulec zużyciu. Kabiny tego typu najczęściej pozbawione są klasycznego brodzika. Strefa kąpielowa posiada podłogę nachyloną tak, by woda swobodnie spływała do kanalizacji przez odpływ umieszony bezpośrednio w podłodze, nie zalewając przy tym reszty łazienki. Dzięki tak prostej konstrukcji kabina nie posiada trudnodostępnych zakamarków, które utrudniałby utrzymanie w niej czystości. Ponad to szklane ścianki mogą zostać pokryte specjalną powłoką, odporną na powstawanie zabrudzeń i zacieków. Panele szklane mogą zostać pokrycie również piaskowanym wzorem lub oklejone, dzięki czemu pozwolą zachować osobie biorącej prysznic więcej prywatności.
Wymagania związane z montażem kabiny walk-in
Jeśli decydujemy się na wybór kabiny typu walk-in na wczesnym etapie planowania łazienki, jej montaż będzie sprawą banalnie prostą, lecz jeśli chcemy wymienić starą kabinę z brodzikiem na nowoczesną kabinę typu walk-in sytuacja jest bardziej skomplikowana. Rezygnując z brodzika, musimy zadbać o odpowiednie wypoziomowanie i uszczelnienie posadzki oraz zamontować odpływ liniowy. Zmiany te będą wiązać się ze znacznym podniesieniem poziomu podłogi. Otwarta struktura kabiny podnosi wygodę ruchów, lecz równocześnie nagrzewa się ona znacznie wolniej, niż tradycyjna kabina z drzwiczkami, dlatego instalacja kabiny walk-in wymaga również zastosowania w łazience dobrze zaplanowanego systemu grzewczego. Poza tym otwarta kabina może powodować nadmierną kondensację pary wodnej na ścianach i suficie łazienki, dlatego warto również pomyśleć o dobrze rozplanowanej wentylacji.
Źródło: Republikaszkla.pl – Drzwi szklane