Zielona roślinność stanowi jeden z najważniejszych elementów otoczenia człowieka, gdyby nie ona, życie na Ziemi stałoby się niemożliwe, lub co najmniej bardzo niekomfortowe. Rośliny dostarczają niezbędny do naszego funkcjonowania tlen, stabilizują poziom wilgoci oraz zanieczyszczeń w atmosferze, w dużym stopniu wpływają na poziom hałasu. Ponadto ich zieleń kojąco wpływa na nasze samopoczucie. Obecność roślin jest szczególnie istotna w miastach, które z samej swej natury konkurują ze środowiskiem naturalnym. Pogodzenie potrzeb człowieka ze stworzeniem odpowiednich warunków dla roślin od wielu lat stanowi wyzwanie dla urbanistów i architektów. Jednym z rozwiązań są zielone dachy.
Czym są zielone dachy?
Zielone dachy to rodzaj wielostrukturowego pokrycia dachowego, które umożliwia sadzenie roślin. Idea zielonych dachów nie jest nowa, gdyż można je spotkać już w tradycyjnej, wiejskiej zabudowie krajów skandynawskich, jednak wraz z rozwojem metropolii powróciła do trendów architektonicznych i obecnie zyskuje coraz większą popularność. Zielone dachy to jeden z najbardziej efektywnych sposób przywrócenia równowagi środowiska naturalnego, zachwianego przez powstawanie infrastruktury miejskiej – dachy, czyli najmniej funkcjonalne powierzchnie budynków stanowią swego rodzaju rekompensatę za przestrzeń zabraną pod budowę miasta. Zagorzałym miłośnikiem idei zielonych dachów był jeden z największych architektów XX wieku, Le Corbusier. Na polskim rynku jednym z wiodących producentów systemów zielonych dachów jest firma Xeroflor.
Pielęgnacja zielonych dachów
Może się wydawać, że pielęgnacja zielonych dachów, ze względu na ich niecodziennie położenie, składa się z zabiegów trudnych i czasochłonnych. Nic bardziej mylnego – system opracowany przez firmę Xeroflor samodzielnie zaopatruje się we wszystkie składniki niezbędne do wegetacji roślin. Dzięki temu czynności związanego z jego pielęgnacją zostały znacznie ograniczone i służą jedynie wspomaganiu systemu, a nie jego utrzymaniu. Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należy okresowe kontrolowanie i oczyszczanie odpływów dachowych oraz nawożenie roślin. Podlewanie konieczne jest jedynie w początkowych fazach wzrostu oraz w okresach długotrwałych susz.