Budowa domu rodzinnego to inwestycja na wiele lat. Już w fazie projektu każda decyzja ma duże znaczenie. Wybór odpowiednich materiałów i praktyczne rozwiązania zwiększą funkcjonalność budynku. Co więcej, wyeliminują potrzebę częstych napraw czy przeróbek. Niska cena usług czy potrzebnych elementów nie powinna być zatem jedynym aspektem przekonującym. Dom ma być azylem i musi zapewniać odpowiednią izolację termiczną oraz akustyczną. Należy również zadbać o to, aby do wnętrza nie dostawała się wilgoć. Warto poświęcić dużo uwagi każdej składowej, która współtworzy budynek.
Zadbaj o najbardziej wytrzymałą konstrukcję
Okazuje się, że na kondycję budowli ma wpływ wiele czynników. Już wybór terenu ma ogromne znaczenie. Ziemia musi być wystarczająco podatna aby móc wpuścić w nią fundamenty. Obszary podmokłe natomiast nie powinny wchodzić w grę. Cokół, na którym oparta będzie cała konstrukcja musi charakteryzować się właściwą wysokością i gęstością.
W końcu będzie dźwigać na sobie ogromny ciężar. Niezwykle istotna jest także odpowiednia budowa ścian. Należy dołożyć starań, by zapewnić im doskonałą izolację.
Metody izolacji ścian
Ściany można ocieplić od strony wewnętrznej lub zewnętrznej. Ta druga metoda jest znacznie częściej praktykowana, zapewnia bowiem lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Jedynym minusem jest to, że na czas instalacji ocieplenia trzeba usunąć parapety, rynny
i inne elementy fasadowe. Materiałem, którego fachowcy używają najczęściej jest styropian
i wełna mineralna. Zazwyczaj stosuje się jedną z dwóch metod – lekką mokrą i lekką suchą. Dzięki aplikacji dostępnej na stronie internetowej e-Isover.pl, możemy w szybki i łatwy sposób dobrać odpowiedni rodzaj izolacji dla naszego domu.
Metoda lekka mokra
Metoda lekka mokra polega na pokryciu powierzchni ściany zaprawą klejącą i nałożeniu na nią płyt ze styropianu lub wełny. Aby dobrze trzymały się one przy murze, stosuje się specjalne kołki. Ważne jest to, aby płyty zostały ułożone zamiennie oraz aby nie powstały żadne szczeliny pomiędzy nimi. Przy użyciu kołków istotna jest aplikacja styropianowych lub wełnianych zaślepek. Wyeliminuje to ryzyko powstania mostków termicznych. Wśród materiałów polecanych do ocieplania znajduje wełna mineralna zwykła o średniej gęstości lub wełna lamelowa. Ułożona konstrukcja jest poddawana oszlifowaniu. Pokrywa się ją warstwą zbrojoną z zaprawy i siatki z włókna szklanego. Na końcu zostaje naniesiona warstwa tynku lub płyty elewacyjne.
Metoda lekka sucha
Jak sugeruje nazwa, metoda lekka sucha nie wymaga stosowania zaprawy klejącej. Materiał izolacyjny jest mocowany do muru jedynie za pomocą kołków. Pomiędzy elementami ocieplającymi a elewacją pozostawia się około 4-ech cm. warstwy wentylacyjnej. W tym przypadku często wykorzystuje się płyty z wełny mineralnej laminowanej welonem szklanym, o których można się więcej dowiedzieć na e-Isover.pl.