Zlewozmywak kuchenny jest jednym z najważniejszych elementów kuchni, ponieważ wykorzystuje się go na każdym etapie przygotowywania posiłków. O jego funkcjonalności decyduje cały szereg czynników, takich jak np. wielkość i ilość komór, jednak najistotniejszym czynnikiem często okazuje się bateria.
Zlewozmywak kuchenny jest jednym z najważniejszych elementów kuchni, ponieważ wykorzystuje się go na każdym etapie przygotowywania posiłków. O jego funkcjonalności decyduje cały szereg czynników, takich jak np. wielkość i ilość komór, jednak najistotniejszym czynnikiem często okazuje się bateria. Źle dobrana bateria kuchenna uniemożliwia wykonanie wielu czynności, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.
Bateria ścienna czy stojąca?
Bateria może być zamontowana w ścianie lub w otworze zlewozmywaka. Wybór między tymi formami montażu zależy od miejsca i rodzaju instalacji. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej kuchnie są otwarte z tzw. wyspą, gdzie umieszcza się właśnie zlewozmywak tuż obok blatu służącego do przygotowywania posiłków. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie baterii stojącej. Jednak gdy zlewozmywak ma być umieszczony przy ścianie, lepiej jest zamontować baterię ścienną, która zajmuje mniej miejsca i ułatwia zmywanie oraz utrzymanie zlewozmywaka w czystości.
Bateria jednouchwytowa czy dwuuchwytowa?
Obecnie większość baterii posiada jeden uchwyt, służący do mieszania wody ciepłej i zimnej, a także do regulacji jej ciśnienia. Baterie dwuuchwytowe to przeważnie modele retro, które mają stylowe dwa oddzielne kurki, jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody. Przewaga modeli jednouchwytowych jest wyraźna, co widać w najpopularniejszych sklepach z wyposażeniem łazienek np. tutaj: https://tanialazienka.com/pl/c/Baterie-kuchenne/57. Wynika to nie tylko z mody, ale przede wszystkim z tego, że baterie z jednym uchwytem są po prostu wygodniejsze. W kuchni często wykonuje się kilka czynności na raz, a do wielu z nich musi wystarczyć jedna ręka. Wówczas uruchomienie jedną dłonią wody oraz wyregulowanie jej temperatury i ciśnienia jest dużo łatwiejsze jednym uchwytem niż manipulacja dwoma kurkami.
Wygodna wylewka
Wylewka, nazywana potocznie kranem to obok uchwytów najważniejszy element baterii kuchennej, który decyduje o jej funkcjonalności. Przede wszystkim w odróżnieniu od wylewek stosowanych w łazience, ta kuchenna musi być o wiele dłuższa, nawet do 25 cm. Długa wylewka zapewnia większy zasięg baterii, czym ułatwia np. opłukiwanie owoców w durszlaku czy mycie większych naczyń. W tym celu ważne jest także aby wylewka była umieszczona na odpowiedniej wysokości oraz żeby była obrotowa. Dzięki temu możliwe jest wygodne mycie naczyń oraz napełnianie ich wodą, a także spłukiwanie nieczystości pozostałych na ścianach zlewozmywaka. Niektóre modele posiadają wylewki wyciągane, dzięki czemu zyskuje się coś w rodzaju elastycznego węża, którym można obracać w dowolny sposób. Takie wylewki ułatwiają każdą czynność i przede wszystkim ograniczają ilość rozpryskiwanej wody po blacie i podłodze.
Oszczędność wody
Nowoczesne baterie mają nie tylko wygodne obrotowe lub wyciągane wylewki, ale także specjalne mechanizmu, umożliwiające oszczędzanie wody. Przykładowo elegancka bateria kuchenna firmy MASSI FORA ECO LINE https://tanialazienka.com/pl/p/MASSI-FORA-ECO-LINE-bateria-kuchenna-zlewozmywakowa-obrotowa/3352 ma ruchomą wylewkę obracającą się o 360 stopni oraz wbudowany perlator, napowietrzający wodę i przez to zmniejszający jej zużycie. Sposobów na oszczędność wody jest więcej, gdyż niektórzy producenci proponują specjalne ograniczniki wypływu wody z baterii, czy np. baterie termostatyczne, które wypuszczają wodę dopiero wtedy, gdy jest ona podgrzana do odpowiedniej temperatury.