Czy użycie drogich materiałów do ocieplenia domu  o  niskim  współczynniku przewodzeniu ciepła (lambda) jest uzasadnione? Porównaliśmy cztery najpopularniejsze materiały do termoizolacji. Sprawdziliśmy właściwości oraz cenę styropianu grafitowego, białego, wełny, płyt PIR i płyt VIP.

Przed przystąpienie do porównania cen styropianu z innymi materiałami warto je pokrótce poznać. Izolacje próżniowe VIP wykorzystują  właściwości termoizolacyjne próżni i cechują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz bardzo wysoką ceną. Płyty PIR  są formą tradycyjnego poliuretanu z frezowanymi  krawędziami.  Wełna skalna i szklana to stosunkowo popularny materiał o dobrej odporności ogniowej. Styropian grafitowy Lambda MAX fasada, swoje wyjątkowe parametry termoizolacyjne zawdzięcza domieszce grafitu, który nadaje płytom ciemniejszy kolor i lepszą izolacyjność. Styropian grafitowy przeznaczony jest do stosowania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Biały styropian EPS wykonany jest ze spienionego polistyrenu. Jest to najpopularniejszy a zarazem najtańszy materiał termoizolacyjny do ocieplania ścian i podłóg.

Jak się kształtuje cena styropianu LAMBDA MAX fasada w porównaniu z pozostałymi produktami? Zakładając że wartość współczynnika przenikania ciepła U wynosi 0,25 (W/m2*K), za izolację typu VIP zapłacimy około 25 razy więcej uzyskując w zamian 5 razy cieńszą warstwę termoizolacji. W przypadku PIR’u, cena m2 izolacji będzie 130% wyższa od ceny styropianu grafitowego a warstwa  jedynie o 30% cieńsza. Ocieplenie z wełny będzie nie tylko znacznie  droższe ale i grubsze. Cena styropianu białego będzie najniższa. Jednak ocieplenie będzie tak grube, że pojawi się efekt „okien strzelniczych”, który wpływa na wygląd budynku.

Porównując cenę styropianu oraz jego zalety z pozostałymi materiałami do termoizolacji z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest on materiałem o najlepszym stosunku ceny do korzyści.