Wybór odpowiedniego projektu budowlanego nie jest zadaniem łatwym. Inwestor musi wziąć pod uwagę wiele czynników, aby po zakończeniu budowy nie żałować swojej inwestycji i cieszyć się urokami życia w domku jednorodzinnym. Może skorzystać z gotowych projektów domów, które są dużo tańsze, a ich wybór jest szeroki. Albo zamówić indywidualny projekt u architekta, który stworzy nieruchomość dostosowaną do potrzeb klienta. W tym wypadku trzeba liczyć się z tym, że koszt takiego projektu będzie znacznie wyższy.
Rozpoczynamy budowę …
Rozpoczęcie budowy jest tym momentem, na który czeka każdy inwestor. Dobrze, jeśli prace budowlane przebiegają zgodnie z planem i ekipa budowlana konsekwentnie realizuje projekt. Niestety często bywa tak, że do już zatwierdzonego projektu – z różnych przyczyn – nanoszone są poprawki. I wówczas inwestor stoi przed dylematem, co w takiej sytuacji należy zrobić? Wszystko zależy od tego czy zmiany nanoszone postrzegane są przez przepisy jako istotne czy nie. Jeśli zostaną zakwalifikowane jako istotne należy udać się do starosty o decyzję w sprawie zmiany pozwolenia na budowę.
Do zmian istotnych możemy zaliczyć takie przeróbki jak: zmiana głównych parametrów domu: wysokości, długości, powierzchni zabudowy czy liczby pięter, zmiana celu użytkowania budynku lub jego części – czyli zamiast warsztatu chcemy postawić budynek gospodarczy czy zmiana warunków korzystania z nieruchomości przez osoby niepełnosprawne.
Jeśli pomimo nanoszonych zmian w projekcie inwestor konsekwentnie realizuje inwestycję – nie powiadamiając o tym nikogo – naraża sią na kontrolę Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Może to grozić nawet wstrzymaniem prac. Taka decyzja wydawana jest przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i przesyłana jest zarówno do inwestora jak i starosty, który musi uchylić pozwolenie na budowę. Inwestor zostaje zobowiązany do przygotowania w określonym czasie nowego projektu i okazania go w stosownym urzędzie.
Jak widać działanie „na skróty” nie jest wskazane, zdecydowanie lepiej jest postępować zgodnie z obowiązującymi wytycznymi prawa budowlanego. Opcją jest zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego, który wspiera inwestora prowadząc tzw. nadzór inwestorski. Jego przedmiotem są wszystkie aspekty techniczne powstającego budynku. Zgodnie z obowiązującym prawem inspektor nadzoru inwestorskiego może zlecić kierownikowi budowy wprowadzenie zmian w procesie inwestycyjnym.