Budowa to wyzwanie dla każdego męża, ojca lub po prostu osoby chcącej spełnić swoje architektoniczne marzenie!
Budowa domu lub innego obiektu użytecznościowego wiąże się z koniecznością pełnienia funkcji kierownika projektu, managera ds. zakupów, specjalisty HR i zabezpieczenia BHP.
Oczywiście wyspecjalizowane firmy potrafią zdjąć z Klienta dużą część niedogodności i obowiązków jednakowoż jak mawia stare przysłowie „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Warto zatem mieć rękę na pulsie i monitorować postępy ekipy zarówno na etapie budowy jak również tuż po nim.
Radę tę powinni wziąć do serca także deweloperzy, których głównej celem jest sprzedaż mieszkań lub budynków przyszłym Klientom indywidualnym.
Tak samo ważne jest zaopatrzenie budowniczych jak i sprzątanie po tak zwanej „robocie”.
Jak przekonuje Andrzej Cybulski z firmy HAKOMAN, która zajmuje się sprzątanie biur, hal i budów właśnie: „Osoby budujące domy po raz pierwszy lub niedoświadczeni pracownicy firm developerskich bardzo często zapominają o obowiązkach związanych z utrzymaniem czystości miejsca budowy oraz okolicy jakie nakłada na nich polskie prawo.
Wybudowanie biurowca lub domu dla rodziny to jedno. Drugą sprawą jest zabezpieczenie okolicy przed ewentualnymi zanieczyszczeniami lub nieporządkiem, który towarzyszy każdemu placowi budowy.”
Dostawy, wyładunek, wywóz piachu, gruzu, działania robotników i ciężkiego sprzętu. Wszystkie te działania emitują całą masę kurzu i pyłu, który może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom.
Dodatkowy hałas i zużyte opakowania po materiałach budowlanych (worki po cemencie, zaprawach, gładziach) potrafią zniszczyć krajobraz niejednego osiedla domków jednorodzinnych.
„Zatrudnienie specjalistycznej firmy zajmującej się utrzymaniem czystości gwarantuje, iż nasza budowa nie będzie generowała dodatkowych kosztów związanych z mandatami za zaśmiecanie lub niszczenie obszarów zielonych” – przekonuje Andrzej Cybulski z HAKOMAN
Aby ustrzec się przed mandatami oraz zatargiem z przyszłymi sąsiadami kluczowym elementem jest przestrzeganie zapisów prawa ale także dbanie o wspólne relacje z okolicznymi mieszkańcami.
Jak wiadomo posiadanie przyjaciół pozwala na szybsze załatwienie praw nie tylko w urzędach ale także i w sytuacjach kryzysowych – brak prądu, wody, etc.
W takich sytuacjach lepiej aby nasi sąsiedzi widzieli w nas przyjaciela aniżeli Kargula czy Palwaka z „Samych Swoich”.
W przypadku remontów sprawa wygląda z goła inaczej. Oczywiście remont w biurze, domu jednorodzinnym czy innym obiekcie nie będącym mieszkaniem jest o wiele łatwiejszy z racji faktu iż teoretycznie prace mogą trwać do późnych godzin wieczornych.
W przypadku remontu mieszkań kluczowe jest zabezpieczenie nie tylko remontowanego mieszkania ale także i klatki schodowej – a w razie potrzeby drzwi wejściowych oraz sąsiadów.
Takie wydawałoby się proste zabiegi jak oklejenie kartonem drzwi od sąsiada może nam oszczędzić kosztu ich wymiany w przypadku zarysowania przez ekipę remontową.
Pamiętajmy także aby przy remontach nie wyrzucać gruzu do kubłów na śmieci – jest to zabronione przez większość spółdzielni i firm wywożących śmieci.
Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera ze specjalistycznej firmy zajmującej się utylizacją materiałów budowanych.