Sporo tańsze od elektrycznego, wygodne w obsłudze, dostępne dla każdego bez ograniczeń – ogrzewanie domu gazem płynnym ma szereg zalet. Dowiedz się, co zrobić, by mieć go u siebie.

LPG to nic innego jak skroplony gaz płynny – propan, butan lub mieszanka jednego i drugiego. Wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych, przemyśle, rolnictwie i samochodach ze względu na swoje cechy. W normalnej temperaturze i pod niskim ciśnieniem gaz skrapla się, dzięki czemu można go bezpiecznie transportować i przechowywać w zamkniętych pojemnikach.

Zbiornik na gaz obok domu

 

Decydując się na ten typ ogrzewania, należy wziąć pod uwagę instalację przydomowego zbiornika na gaz. Zazwyczaj dla jednego gospodarstwa domowego wystarcza zbiornik o pojemności 2700 litrów. Paliwo w nim zgromadzone wystarczy na kilka miesięcy ogrzewania, a w wypadku oszczędnego podejścia – nawet na cały sezon grzewczy.

Są dwa rodzaje przydomowych zbiorników – naziemny i podziemny. Podziemny jest zazwyczaj dużo droższy. Jednak, jeśli się ogrzewa mieszanką propan-butan, zakopany zbiornik jest jedyną możliwością (mieszanka wymaga przechowywania w dodatniej temperaturze). Również na małych działkach bardziej sprawdza się podziemny – nie przeszkadza w ogrodzie, nie zabiera przestrzeni, spełnia wymagania techniczne (o czym poniżej). Z tym że, zgodnie z prawem, co pięć lat należy wykonywać przegląd zbiornika.

Dużo prościej i szybciej proces instalacji przebiega w przypadku zbiorników naziemnych. Również koszt montażu jest sporo niższy. Zbiornik może znaleźć zastosowanie w każdych warunkach, także w wypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, co jest kolejną zaletą. Wadą jest widok – duży zbiornik niezbyt estetycznie wygląda na działce i może psuć panoramę ogrodu.

 

Warunki techniczne

 

Decyzja co do wyboru konkretnego rodzaju zbiornika na gaz powinna być podyktowana wymogami technicznymi. Bowiem ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym określa minimalne odległości zbiornika od różnych obiektów na działce. Zatem od budynku mieszkalnego naziemne przydomowe zbiorniki na gaz muszą być oddalone o 3 metry, podziemne – 1 metr. Podobnie, jeżeli chodzi o budynek użytkowy czy magazyn. W wypadku zbiornika naziemnego granica sąsiedniej działki nie powinna znajdować się bliżej niż 1,5 m, podziemnego – 0,5 m. Niezależnie od rodzaju przydomowego zbiornika odległość do studzienki kanalizacyjnej nie może być mniejsza niż 5 m, do linii energetycznej – minimum 3 m (dla linii powyżej 1kV – co najmniej 15 m), a do innych zbiorników naziemnych lub podziemnych – 1 m.