Kiedy poruszamy się w terenie zabudowanym, śledzimy posesje i porównujemy sposoby wyznaczenia prywatnego obszaru. Niektóre z rozwiązań zachwycają finezją, inne natomiast – w postaci chociażby wysokiego, litego muru – sprawiają przytłaczające wrażenie, z powodu ograniczenia przestrzeni.

Zanim przystąpimy do ogrodzenia domu lub posesji, warto zastanowić się, czy będziemy korzystali z pomocy fachowca, czy wykonamy tę pracę we własnym zakresie.

Jest to możliwe, ponieważ siatki ogrodzeniowe są bardzo proste w montażu.

Wystarczy zapoznać się z instrukcją założenia tego typu ogrodzenia i trzymać się podanych wskazówek, a efekt pracy będzie zadowalający, nie wspominając już o satysfakcji.

Precyzyjne przygotowania

 

Krok pierwszy – niezbędny i niezwykle ważny. W miejscu przeznaczonym na ogrodzenie należy gruntownie i starannie oczyścić ziemię.

Zabieg ten polega na usunięciu z niej zbędnych kamieni i patyków. Pamiętajmy także o wyrwaniu roślin, a w szczególności chwastów.

Linię ogrodzenia wyznaczamy za pomocą żyłki murarskiej lub zwykłego sznurka.

Od tego, w jaki sposób wykonamy ten pierwszy krok, zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Chodzi bowiem o to, żeby ogrodzenie było równe i przebiegało w linii prostej.

Słupki pośrednie i słupki podporowe

 

Prace związane z usytuowaniem słupków powinny przebiegać w następującej kolejności:

– wykopanie dołków pod słupki pośrednie,

– osadzenie słupków,

– zamontowanie słupków podporowych,

– wypoziomowanie i wyrównanie.

Dołki pod słupki pośrednie (o średnicy od 25 do 30 cm) kopiemy co dwa i pół metra. Zmniejszenie lub zwiększenie tej odległości pociągnie za sobą określone konsekwencje.

W pierwszym przypadku znacznie wpłynie na wzrost kosztów, w drugim natomiast, trudniej będzie naprężyć siatkę, a ogrodzenie stanie się mało stabilne.

Osadzenie słupków to umieszczenie ich w dołkach i zalanie betonem, który powinien być rozrobiony zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Najważniejsze jest dopilnowanie, żeby nie był za rzadki.

Słupki początkowe i końcowe wymagają dodatkowego wsparcia i dlatego montujemy słupki podporowe pod kątem 45° za pomocą specjalnych zaczepów.

Drut naciągowy

 

Zanim beton wyschnie, wszystkie ustawione w pionie słupki należy dokładnie wypoziomować, a następnie podeprzeć. Na zamontowanie drutu naciągowego czekamy trzy dni.

Powinniśmy zaopatrzyć się w śruby z oczkiem oraz pręt napinający, który przekładamy przez oczka śruby, zaczynając od słupka początkowego lub narożnikowego.

Za pomocą 8-milimetrowego klucza, mocujemy drut naciągowy. W słupkach podporowych należy wywiercić 8-milimetrowe otwory służące do zamocowania przelotek, do których co 50 cm podpinamy drut naciągowy.

Mocowanie i stabilizacja siatki

 

Siatki ogrodzeniowe ocynkowane doskonale znoszą zmiany pogodowe i będą pięknie wyglądały przez długie lata.

Montowanie siatki zaczynamy od słupka początkowego lub narożnikowego. Przekładamy siatkę przez pręt naciągowy i zamocowania na śrubach z oczkiem.

Po rozwinięciu siatki przypinamy ją do kolejnych słupków, wzmacniając ogrodzenie żyłką do drutu naprężającego.

Stabilne, przestrzenne i lekkie ogrodzenie gotowe.

Źródło:

http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design/siatki-ogrodzeniowe-montaz-krok-po-kroku.html

źródło: http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design/siatki-ogrodzeniowe-montaz-krok-po-kroku.html