Dom budujemy z cegły, bloczków betonowych, pustaków żużlowo betonowych. Na rynku można też znaleźć budulec w postaci betonu komórkowego, bloczki ceramiczne i innych nowoczesnych materiałów . Niestety żaden z nich nie zapewni odpowiedniej izolacji cieplnej, konieczne jest więc dodanie warstwy ocieplenia.
Dlatego też, po postawieniu murów zewnętrznych i dachu, należy dom ocieplić. Ocieplać należy zarówno domy nowo budowane jak i te już stojące przez kilkadziesiąt lat. Stare domy ocieplamy nakładając warstwę styropianu lub innego materiału izolacyjnego na warstwę tynku wierzchniego. W przypadku takiego domu niczego nie musimy skuwać, w zasadzie wystarczy tylko wygładzić ściany, nałożyć ocieplinę, zagruntować i nałożyć warstwę tynku. Stare kamienice i bloki z wielkiej płyty w większości są ocieplone. Jeżeli jednak tak nie jest, a właściciele budynku nie chcą go ocieplić, to możemy założyć izolację wewnątrz mieszkania. W takiej sytuacji stracimy trochę powierzchni użytkowej, ale i tak to się nam opłaci, bowiem w dzisiejszych mieszkaniach instaluje się liczniki poboru ciepła. Dlatego w nieocieplonym budynku będziemy płacić również za uciekające z naszego mieszkania ciepło.
Natomiast w kamienicy, gdzie lokator sam ogrzewa mieszkanie również zmniejszymy koszty utrzymania lokalu. Najczęściej stosowanym materiałem używanym do ocieplania jest styropian. Styropian jest dostępny na rynku w postaci płyt o różnej grubości. Dla dachów płaskich produkowany jest styropian ze spadem, aby ułatwić odprowadzenie wody deszczowej. Zaletą styropianu, oprócz przyzwoitych parametrów izolacyjnych, jest przede wszystkim jego cena.
Jednak na rynku dostępne są materiały izolacyjne o wyższych właściwościach cieplnych i to one cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Jednym z takich materiałów jest wełna mineralna, która ma nie tylko właściwości cieplne, ale również akustyczne i co ważne jest odporna na działanie ognia. Wełnę mineralną obecnie produkuje się ze skał bazaltowych. Bazalt jest pochodzenia wulkanicznego, najpierw wypływa na powierzchnię skorupy ziemskiej, gdzie powoli zastyga. Z tego powodu jego właściwości są nieco inne niż skał osadowych. W procesie produkcji wełny mineralnej bazalt topi się w temperaturze 1400 ºC i w takim stanie skała zostaje rozwłókniona i wzmocniona lepiszczami. Aby wełna nie chłonęła wody poddaje się ją procesowi hydrofobizacji. Wełnę mineralną produkuje się w postaci płyt, filców, otulin i w stanie luźnym. Można ją stosować jako materiał izolacji cieplnej, do wygłuszanie pomieszczeń np. w studiach radiowych, telewizyjnych lub pomieszczeniach do ćwiczeń muzycznych, itp.
W nowo budowanych domach jednorodzinnych jednym z najważniejszych wyzwań jest odpowiednie dobranie izolacji cieplnej. Jaką grubość wełny stosować? Zazwyczaj dobrze opracowane projekty domów mają dokładnie określoną grubość warstwy izolacyjnej, ale przy zmianie materiałów budowlanych jej grubość może okazać się niewystarczająca. Wiele zależy od rodzaju materiału z którego wybudowaliśmy ściany naszego domu. Cegła sama chętnie pochłania ciepło, więc nie jest dobrym izolatorem, dlatego ten materiał budowlany powinien być pokryty grubszą warstwą ociepliny.
Nieco lepsze właściwości cieplne ma beton komórkowi i cegła ceramiczna, ale i w tym przypadku musimy zabezpieczyć dom przed utratą ciepła.
Styropian ma nieco gorsze właściwości izolacyjne, więc jako warstwa izolacyjna musi być nieco grubszy od wełny. Specjaliści zalecają nawet do 50 cm, jednak wiele zależy od grubości muru, rodzaju tynku, więc grubość warstwy ocieplającej najlepiej skonsultować z fachowcem.
Izolacja z wełny mineralnej może być nieco cieńsza, ale też należy wziąć pod uwagę materiał z którego zbudowaliśmy mury naszego domu. Wełna mineralna jest zdecydowanie lepszym materiałem izolacyjnym od styropianu, ale z tego powodu jest też droższym.
Izolacja cieplna, aby spełniała swoja rolę musi być właściwie położona. Na prostym murze nie ma z tym problemu, jednak materiał izolacyjny należy starannie położyć również na wszystkich łączeniach muru z podestem, balkonem. Dokładnie wykończyć wokół okien i w rogach ścian. Należy się również przyłożyć do ocieplenia dachu, bowiem ciepłe powietrze gromadzi się na górze i tamtędy może opuścić nasz dom. Przez takie niewielkie otwory będzie z naszego domu niepostrzeżenie umykać ciepło za które oczywiście zapłacimy.