Do produkcji paneli 3D używa się ekologicznych włókien palmowo-kokosowych (nadają one zarówno lekkości jak i wytrzymałości w ten sposób pokrytej powierzchni). Na polskim rynku istnieją trzy główne typy tego materiału dekoracyjnego: gipsowe, poliuretanowe oraz z tworzywa MDF.
Choć różnią się między sobą wagą i rozmiarami ich montaż nie jest trudny, a efekt końcowy może przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Panele ścienne 3D to nie tylko świetny pomysł na nadaniu naszym domowym ścianą nowego świeżego charakteru czy podkreślenie ich wyjątkowości. Idealne są one także do zastosowania w przestrzeniach użyteczności publicznej jak kawiarnie, hotele, galerie itp.
Specyfikacja
Na początku warto zaznaczyć, że wymiary poszczególnych paneli różnią się między sobą. Rozpoczynając od kwadratów o boku 30 cm, poprzez kilku-dziesięciocentymetrowe prostokąty, a kończąc na panelach, których bok przekracza 1 metr. To dekoracyjne rozwiązanie nie jest także zbyt ciężkie (zależnie od materiały i wielkości).Zaletą jest tu niewątpliwie wysoka odporność paneli 3D na ścieranie oraz działanie wody. Ekologiczne materiały, z których je wykonano są niewątpliwie dodatkowym plusem tego rozwiązania. Poza tym panele 3D są dobrym termoizolatorem oraz skutecznie tłumią dźwięk. Pozwalają także oddychać ścianą, co zapobiega tworzenia się na nich plam wilgoci. Innymi zaletami jakimi mogą się pochwalić to oczywiście szeroka gama wzorów, mogąca zaspokoić nawet najbardziej wymagającego klienta oraz łatwość ich transportu.
To czy zostawimy je w surowym stanie czy też zdecydujemy się na pomalowanie ich farbą (najlepsze w tym przypadku okażą się farby lateksowe oraz akrylowe) to już nasza decyzja – w obu przypadka prezentują się one wspaniale i godnie reprezentują wnętrze, które zdobią. Tenże materiał do wykończenia wnętrz posiada także właściwość efektywnego maskowania nierówności podłoża, choć warto zadbać by ściana, na której będą położone panele była jak najbardziej równa – znacznie ułatwi nam to pracę, w przypadku kiedy zdecydujemy się na wariant montażowy z cyklu „zrób to sam”.
Prosta instrukcja montażu
Ułożenie paneli 3D jest banalnie łatwe i wystarczy do tego jedynie odrobina umiejętności technicznych. W sieci można znaleźć masę filmów (dobre rozwiązanie dla wzrokowców) ze sposobem „jak położyć…”. Całość tego materiału ma jednak zawsze kilka wspólnych cech niezależnie od obranej techniki. Oto one:
– projekt powinno zacząć się od rozplanowania ułożenia paneli – istotna rolę graja tu zarówno wzór jak i wielkość elementów,
– warto ułożyć panele na podłodze zgodnie z nasza koncepcją, a na ścianie nakreślić linie pomocnicze do montażu,
– jeśli chodzi o ściany: gładka powierzchnia, sucha i czysta – to podstawowe zasady przygotowania podłoża,
– przygotowana ściana powinna być także zagruntowana,
– dobrym pomysłem jest przeszlifowanie krawędzi paneli w celu usunięcia niepożądanych nierówności,
– klej do paneli powinien być rozprowadzony równomiernie, zachowując jednak ok 4mm odstęp od krawędzi elementu przyklejanego,
– panele przyklejać rzędami używając w tym celu poziomicy do zachowania idealnej równości przyklejanych – poprzez dociśnięcie – elementów ozdobnych,
– przestrzenie pomiędzy uzupełnić masą szpachlową, a po wyschnięciu całość zeszlifować i zagruntować pod malowanie.
Materiał powstał we współpracy ze stroną efekciarnia.pl